Účelem řezu je nejprve zapěstování pevné a dobře tvarované koruny stromu a později udržování dobrého tvaru a světlosti koruny tak, abychom získávali pravidelnou úrodu kvalitního ovoce.
Podle životního období stromu dělíme řez na :
Výchovný řez
Provádíme každoročně od 1. do 4. (5.) roku po výsadbě. Výsledkem dobře provedeného řezu je zapěstování základů dobře tvarované koruny.
Udržovací řez
Udržování dobrého tvaru a vzdušnosti koruny zajišťuje správný poměr mezi plodností a růstem stromu. Řez spočívá především v prosvětlení koruny a odstranění nemocných a poškozených větví.
Zmlazovací řez
Používáme, pokud začnou stárnoucí stromy málo přirůstat a spodní části větví vyholují. Řez obnovuje vegetativní růst stromu, zajišťuje lepší kvalitu plodů a prodlužuje životnost stromu.
Termín řezu
Výchovný řez provádíme zjara. Termíny udržovacích a zmlazovacích řezů se liší podle jednotlivých druhů ovocných dřevin.
U jádrovin provádíme hlavní řez v předjaří, v červnu odstraňujeme většinu nových „vlků“ a někdy je možné pro zkvalitnění plodů provést pozdně letní řez v srpnu.
Řez peckovin se vždy provádí během vegetace, většinou od začátku kvetení do odkvětu. U druhů plodících v létě řežeme také v průběhu sklizně a po sklizni (červenec, srpen).