Řezy dřevin

  • Dřevinám v prostředí obcí a měst je nezbytné věnovat patřičnou péči. Správně provedený řez zvyšuje provozní bezpečnost v bezprostředním okolí stromu a udržuje strom v co nejlepším zdravotním stavu.
 
  • V návaznosti na posouzení zdravotního stavu stromu a provozní bezpečnosti jeho okolí provádíme řezy stromů s použitím stromolezecké techniky.
 
  • Níže je uveden přehled námi nejčastěji používaných typů řezů a jejich stručná charakteristika.
 

Výchovný řez – provádí se u mladých stromů během 10 – 15 let od vysazení na trvalé stanoviště. V prvních letech po výsadbě je nutné aplikovat řez v pravidelných intervalech, nejlépe jednou za 2 – 3 roky v předjaří před rašením listů. Řez je prováděn za účelem dosažení staticky odolné koruny, která bude svou velikostí a tvarem přizpůsobena funkčním požadavkům stanoviště.

Výchovný řez je nejlevnějším a zároveň nejdůležitějším typem řezu, kterým lze poměrně snadno ovlivnit budoucí architekturu koruny stromu.

Zdravotní řez – jedná se o komplexní udržovací řez, který by měl zajistit dlouhodobou funkčnost a vitalitu stromu. Řez je s ohledem na aktuální stav stromu opakován v několikaletých intervalech, ideálně v předjaří nebo první polovině vegetačního období.

Bezpečnostní řez – je udržovací řez, jehož primárním cílem je ochrana bezprostředního okolí stromu před pádem větví na zem, a proto je prováděn kdykoli během roku. Řezem jsou odstraňovány všechny suché a mechanicky poškozené větve. Jedná se o levnější variantu řezu zdravotního.

Srovnávací řez – cílem tohoto řezu je zajištění rovnováhy v zastoupení biomasy podzemní a nadzemní části stromu. Řez se používá jednak při výsadbě stromů na trvalé stanoviště, ale rovněž i v pozdějším věku, pokud dojde k poškození jedné z těchto dvou částí stromu.

Redukční řezy – skupina řezů využívaná při celkové nebo jednostranné redukci koruny stromu. Redukční řez je většinou prováděn na dlouhodobě zanedbaných stromech, stromech rostoucích v blízkosti domů, elektrického vedení či jiných překážek a stromech s vychýleným těžištěm nebo asymetrickou korunou.

Strom je živý neustále se vyvíjející organismus, proto je vhodné rozsáhlejší redukce realizovat postupně v etapách s několikaletým intervalem. S ohledem na druh ošetřovaného stromu se volí roční období, ve kterém je řez prováděn.

Prosvětlovací řez – jedná se o specifický redukční řez, jehož cílem je zajištění lepší průchodnosti světla do silně zastíněných částí koruny stromu.

Tvarovací řezy – jedná se o speciální řezy stromů, jejichž cílem je omezení velikosti a vytvoření nepřirozeného tvaru stromu. S tvarováním stromu se začíná ihned po jeho výsadbě, řez je nutné každoročně opakovat po celou dobu života stromu. Nejčastěji prováděné tvarovací řezy jsou řez na hlavu a řez na čípek.

Kontakt

Ing. Michal Novotný, Ph.D. +420 601 337 263 novotny.garbor@gmail.com